Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.213.4.140

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Ważna pula elastyczności

Od porównania zapisów kompromisowego porozumienia przedstawionego przez Solidarność z dyrekcyjnym projektem (z angielska nazywanego draftem) rozpoczęło się ostatnie spotkanie poświęcone ewentualnemu przedłużeniu okresu rozliczeniowego. Najwięcej uwag dotyczyło puli elastyczności, mającej wynosić zgodnie z kompromisowym porozumieniem pięć dni.

Warto zatem przypomnieć, że pulę elastyczności tworzą dniówki przepracowane na pierwszej zmianie w soboty, za które pracownicy na koniec miesiąca otrzymują wynagrodzenia, jak za pracę od poniedziałku do piątku, natomiast dodatek za nadgodziny jest „zamrażany” do końca okresu rozliczeniowego i wypłacany, pod warunkiem, że wcześniej nie zostałby zrekompensowany dniem wolnym. Przy czym takich dniówek nie mogłoby być więcej niż pięć. W ten sposób pracownicy chronieni byliby przed sytuacją, że najpierw przez pięć miesięcy z rzędu pracowaliby w każdą sobotę (czyli po sześć dni w tygodniu), po czym zamiast dodatkowych pieniędzy otrzymywaliby np. wolny grudzień.

Zaproponowane przez Solidarność kompromisowe porozumienie nie tylko wyklucza takie „hurtowe” oddawania dni wolnych, ale przede wszystkim przewiduje jasne zasady rozliczania godzin nadliczbowych i wypłaty pracownikom należnego im wynagrodzenia. Trzeba bowiem pamiętać, że w sytuacji przywrócenia trzeciej zmiany wydłużony okres rozliczeniowy może być wykorzystywany właśnie do ograniczenia płatnych nadgodzin.

Tymczasem zgodnie z prawem przedłużenie okresu rozliczeniowego powinno mieć na celu przede wszystkim ochronę miejsc pracy. Dlatego też kompromisowe porozumienie zapewnienia pracownikom GMMP stabilne warunki pracy, utrzymanie zatrudnienia oraz wprowadza jasne, jednoznaczne i równe dla wszystkich zasady rozliczania nadgodzin oraz zmian w harmonogramach.

Większa elastyczność czasu pracy nie jest i nie może być bowiem celem samym w sobie. Dlatego też – wzorem innych zakładów branży motoryzacyjnej – kompromisowe porozumienie przewiduje określoną pulę elastyczności. Dyrekcja zapowiedziała przeprowadzenie analizy skutków finansowych wynikających z takiego rozwiązania. Ma być ona przedstawiona na najbliższym spotkaniu, które odbędzie się jeszcze w tym miesiącu.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
7,162,516 unikalne wizyty