3.19.30.232

Związkowy protest

Działające w GMMP organizacje związkowe wspólnie zaprotestowały przeciwko przypadkom planowania pracownikom działu jakości sześciodniowego tygodnia pracy w rozpoczętym właśnie okresie rozliczeniowym. W piśmie skierowanym do dyrekcji organizacje związkowe przypomniały, że Regulamin Pracy GMMP dopuszcza wprowadzenie sześciodniowego rozkładu czasu pracy jedynie dla pracowników grupy utrzymania ruchu, a zatem nie jest to możliwe w przypadku pracowników pozostałych wydziałów i grup.

Konieczna byłaby do tego zmiana zapisów regulaminu, co jednak – zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy – wymaga ich uzgodnienia ze związkami zawodowymi. A to nie miało miejsca. Zresztą organizacje związkowe są jednoznacznie zdecydowanie przeciwne możliwości wprowadzenia sześciodniowych rozkładów czasu pracy. Zatem takie zmiany regulaminu – nawet, gdyby dyrekcja próbowała je uzgodnić – i tak nie weszłyby w życie.

Jak bowiem podkreślił w swoich wyrokach Sąd Najwyższy – „regulamin pracy wydany przez pracodawcę bez wymaganego uzgodnienia z zakładową organizacją związkową nie ma mocy wiążącej”. Co więcej działania pracodawcy mające na celu jednostronne zmiany zapisów regulaminu mogą być uznane za utrudnianie działalności związkowej prowadzonej zgodnie z ustawą, za co grożą sankcje karne.

Dlatego też jednocześnie działające w GMMP organizacje związkowe we wspólnym piśmie domagały się niezwłocznego wycofania ogłoszonych – a niezgodnych z zapisami regulaminowymi – zmian w rozkładach czasu pracy pracowników działu jakości, mających obowiązywać od marca do czerwca 2015 oraz skorygowania ich harmonogramów czasu pracy, tak by przewidywały standardowy pięciodniowy tydzień pracy.