35.169.107.177

Wybory związkowych delegatów

Ze względu na zbliżający się koniec obecnej czteroletniej kadencji związkowej zgodnie z wymogami Ordynacji Wyborczej NSZZ Solidarność, przyjętym przez Komisję Krajową kalendarzem wyborczym oraz uchwałami Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Opel MP Gliwice rozpoczęła się procedura wyborów władz naszej organizacji związkowej na nową kadencję 2018-2022.

Wybory odbywać się będą dwustopniowo – najpierw w bezpośrednim głosowaniu wszystkich związkowców wybrani zostaną delegaci na walne zebranie NSZZ Solidarność Opel Manufacturing Poland Gliwice, którzy następnie wybiorą statutowe władze naszej międzyzakładowej Solidarności (zarówno wykonawcze, jak i rewizyjne) oraz jej przedstawicieli do władz regionalnych i sekcji krajowej przemysłu motoryzacyjnego.

Aby wybory delegatów odbywały się sprawnie przeprowadzone one będą w pięciu okręgach wyborczych: Montaż (okręg I), Lakiernia (okręg II), Spawalnia (okręg III), Tłocznia (okręg IV), Leadec Oddział Gliwice (okręg V). Związkowcy z działów pomocniczych – jak jakość, UR czy MPC – głosować będą w okręgach, w których normalnie świadczą pracę. Liczba delegatów wybierana w poszczególnych okręgach jest proporcjonalna do liczby pracujących w nich członków związku.

Pierwszym etapem procedury wyborczej – który właśnie trwa – jest zgłaszanie kandydatów na delegatów. Zgłoszenia przyjmują do wtorku 16 stycznia 2018 godz. 15 członkowie komisji wyborczej w siedzibie międzyzakładowej Solidarności (budynek G-5, parter). Należy pamiętać, że zgłoszenia muszą mieć formę pisemną oraz spełniać kryteria i zawierać wszystkie wymagane przez statut i ordynację wyborczą dokumenty, w tym przede wszystkim zgodę zainteresowanego na kandydowanie.

Spośród zgłoszonych kandydatów związkowcy Solidarności Opel MP Gliwice wybiorą delegatów w głosowaniu, które odbywać się będzie od 25 stycznia do 6 lutego 2018. Szczegółowy harmonogram głosowania przygotowany przez Międzyzakładową Komisję Wyborczą będzie rozwieszony i dostępny dla wszystkich na związkowych tablicach informacyjnych.

Głosowanie w wyborach delegatów przeprowadzone będzie na każdej zmianie i będzie tajne, bezpośrednie (czyli głosować można tylko osobiście), równe (każdy dostanie tylko jedną kartę do głosowania) i powszechne (udział w nich może wziąć każdy związkowiec naszej międzyzakładowej Solidarności). Kandydaci na kartach do głosowania (wyborczych) będą umieszczeni w kolejności alfabetycznej.