3.234.177.119

Rada Pracowników OMP Gliwice 2019-23

Sześć z siedmiu miejsc w Radzie Pracowników OMP Gliwice nowej czteroletniej kadencji (2019-23) uzyskali kandydaci rekomendowani przez międzyzakładową NSZZ Solidarność. Najlepszy wynik wyborczy – podobnie jak cztery i osiem lat temu – otrzymał Robert Potempa, nasz reprezentant we władzach europejskich radach zakładowych Opel/Vauxhall oraz PSA. Głosowały na niego 374 pracowników.

Drugi wynik wyborczy (276 głosów) uzyskał Mariusz Król, przewodniczący NSZZ Solidarność OMP Gliwice, który podobnie jak Robert Potempa pracował w radach pracowników poprzednich kadencji.

Ponownie w skład Rady Pracowników OMP Gliwice zostali także wybrani: Tomasz Waniek (261), Franciszek Szymura (248) oraz Marian Kaim (216). Pierwszą kadencję w radzie w szóstce związkowców NSZZ Solidarność rozpocznie natomiast Daniel Napieraj (215).

Skład rady uzupełnia Robert Nowacki, zaś łącznie o siedem miejsc ubiegało się 12 kandydatów.

Pierwsze zebranie Rady Pracowników 0MP Gliwice kadencji 2019-23, zgodnie z przepisami ustawy, pracodawca ma obowiązek zwołać w terminie 30 dni od wyborów, które zakończyły się 27 listopada 2019. Czyli praktycznie do świąt Bożego Narodzenia.

Dzięki silnej związkowej reprezentacji w radzie pracowników w naszym zakładzie, związki zawodowe, z mocy prawa reprezentujące całą załogę w zakresie praw i interesów zbiorowych przez najbliższe lata będą miały zapewniony szerszy dostęp do informacji dotyczących sytuacji ekonomicznej zakładu oraz zwłaszcza działań mogących powodować istotne zmiany w organizacji pracy i tzw. podstawach zatrudnienia, będących istotą stabilnych miejsc pracy. Prawo – zarówno krajowe, jak i unijne – zobowiązuje bowiem pracodawców do przekazywania takich informacji radzie. Udział w radzie społecznych inspektorów pracy pozwoli natomiast już na poziomie ustawowych konsultacji ocenić, jak działania zmieniające organizację pracy wpływają na bezpieczeństwo i higienę pracy, czy też ergonomię.

Mówiąc krótko skład nowo wybranej Rady Pracowników OMP Gliwice, sprawia, że powinna być ona naturalnym sojusznikiem związków zawodowych, dzięki czemu jeszcze skuteczniej będzie można bronić interesów oraz miejsc pracy załogi gliwickiego Opla. A to zawsze było i jest podstawowym celem naszej międzyzakładowej Solidarności OMP Gliwice.