Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 4

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.234.139.149

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

A jednak mamy wniosek

Odpowiadając na zadane podczas październikowego Forum Doradczego pytanie dotyczące zapisywania się na „odrabianie dni wolnych” dyrekcja przyznała, że jest to „wystąpienie” czyli wniosek pracownika o „odpracowanie dnia wolnego w dogodnym terminie”. I to w stosunku 1:1.

Jako, że prawo żadnych „wniosków o odpracowanie dnia wolnego”, zwłaszcza już wcześniej udzielonego przez pracodawcę, nie przewiduje, musi pojawić się pytanie – którego już jednak forumowi doradcy nie zdali – dlaczego wymaga się takich wniosków (wystąpień)? Odpowiedź jest prosta – by mieć podkładkę do rozliczenia pracy powyżej norm czasu pracy i zapisów obowiązujących harmonogramów (grafików, rozkładów) w stosunku 1:1. Gdy trzeba będzie to takie wystąpienie pracownika okaże się bowiem albo uzgodnieniem o którym mowa w art. 1513 Kodeksu pracy, albo też pisemnym wnioskiem z art. 1512 § 1 Kodeksu pracy (dalej: KP). Zaś w obu przypadkach dodatkowa praca kompensowana jest wolnym właśnie w stosunku 1:1.

Tymczasem, gdy to pracodawca udziela wolnego za pracę ponad normy czasu pracy wynikające z harmonogramów, czyli po prostu w nadgodzinach bez wniosku pracownika – zgodnie z art. 1512 § 2 KP – robi to w wymiarze o połowę wyższym od liczby dodatkowo przepracowanych godzin, czyli w stosunku 1:1,5. Dotyczy to również pracy w harmonogramowo wolne soboty, ponieważ bez uzgodnienia terminu z pracownikiem (czyli jego „wystąpienia”) nie ma możliwości udzielenia dnia wolnego w trybie art. 1513 KP (czyli stosunku 1:1).

Przy okazji warto pamiętać, że – o czym już była mowa w MOPLIKu – nadgodziny dobowe powstają zawsze w tym dniu, w którym pracownik wykonywał pracę ponad obowiązującą go dobową normę czasu pracy, czyli w 8 godzin w podstawowym systemie. Na powstanie nadgodzin dobowych nie ma żadnego znaczenia długość okresu rozliczeniowego, zaś rozliczane są one co do zasady w miesiącu w którym dodatkowa praca była wykonywana. Zatem, jak podkreśla w swoim piśmie Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy „godziny nadliczbowe z przekroczenia dobowej normy czasu pracy powstają w dniu, w którym wystąpiły. Wtedy też pracownik nabywa prawo do opłacenia tych godzin, oprócz normalnego wynagrodzenia, stosownym dodatkiem”.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.16
7,160,881 unikalne wizyty