Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 3

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.133.123.140

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Zaległy urlop do jesieni

Trzy kwartały, zamiast jednego, będą mieli od 1 stycznia 2012 pracownicy na wzięcie niewykorzystanego wcześniej urlopu. Dotyczy to także urlopu tegorocznego oraz nieprzedawnionego z poprzednich lat.

Tak jednoznacznie wskazują w swoich stanowiskach zarówno Państwowa Inspekcja Pracy, jak i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Tym samym wykluczają teorie, że urlop do którego pracownik nabył prawo w 2011, będzie nadal rozliczany na starych zasadach, czyli do końca marca. Co do zasady wynikającej z art. 161 Kodeksu Pracy urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo i do 31 grudnia jest on ciągle bieżący. Dopiero, jeśli ktoś do sylwestra nie wyjedzie na wakacje, urlop staje się zaległy, a następuje to 1 stycznia kolejnego roku.

Wówczas trzeba taki zaległy urlop wykorzystać w terminie określonym w art. 168 Kodeksu Pracy, który właśnie od 1 stycznia 2012 zmienia treść, zgodnie z ustawą o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, popularnie nazywanej deregulacyjną. Wydłużyła ona czas na skorzystanie z urlopowej zaległości z końca marca do końca września. Tegoroczny urlop zaległym stanie się zatem, gdy obowiązywać już będą nowe przepisy. Nie ma zatem w tym wypadku o działaniu prawa wstecz.

Jednocześnie zarówno ministerstwo, jak i PIP zgodnie przyznały, że skoro nie ma przepisów przejściowych, to art. 168 Kodeksu Pracy ustalający najpóźniejsze wybranie wolnego do końca września, działa bez żadnych ograniczeń od 1 stycznia 2012. Nie ma też podstaw prawnych, aby przedłużać żywot „starego” art. 168 do urlopu z 2011. Nowa regulacja obowiązuje od początku przyszłego roku i bez względu na to, czy chodzi o zaległy urlop wypoczynkowy z 2011, czy o nieprzedawniony sprzed kilku lat, będzie go można w 2012 wykorzystać już do końca września.

Należy przy tym pamiętać, że zasadą jest wykorzystywanie w pierwszej kolejności urlopu zaległego, nawet, gdy brany jest on zgodnie z planem na bieżący rok. Innymi słowy, jeśli pracownik mający trzy dni „starego” urlopu bierze zaplanowane dwa tygodnie wolnego, to wykorzystuje trzy dni zaległego urlopu i siedem dni bieżącego. Tylko tyle, bo urlop obejmuje tylko dni robocze.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
8,208,345 unikalne wizyty