Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 3

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 62
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.236.24.215

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Komunikat Komisji Wyborczej

Komunikat Komisji Wyborczej

W związku trwającą procedurą wyborczą na związkową kadencję 2023-2028 oraz terminami określonymi w uchwale Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nr 4/22 ws. kalendarza wyborczego na kadencję 2023-2028, uchwale nr 1/10/2022 Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Stellantis Gliwice ws. przeprowadzenia wyborów władz statutowych na kadencję 2023-2028 i Ordynacji wyborczej NSZZ „Solidarność” Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Stellantis Gliwice zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 8 Ordynacji wyborczej NSZZ „Solidarność” informuje, że w dniu 25 lutego 2023 o godz. 15.00 w sali konferencyjnej ośrodka „STARA SZWAJCARIA” (Gliwice, ul. Łabędzka 6) rozpocznie się posiedzenie wyborcze Międzyzakładowego Zebrania Delegatów NSZZ „Solidarność” Stellantis Gliwice, w którego porządku przewidziane są wybory: władz statutowych Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Stellantis Gliwice (tj. Przewodniczącego, Komisji Międzyzakładowej, Międzyzakładowej Komisji Rewizyjnej), delegatów do władz regionalnych NSZZ „Solidarność” oraz delegatów do struktur branżowych NSZZ „Solidarność” w skład, których wychodzi Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Stellantis Gliwice.

Delegaci wybrani

Komunikat Komisji Wyborczej dotyczący wyników wyborów na Walny Zjazd Delegatów OM NSZZ „Solidarność” Stellantis Gliwice z dnia 27 stycznia 2023 roku.
Informujemy, że po zliczeniu wszystkich głosów delegatami zostali:

1. Okręg nr. I MONTAŻ GŁÓWNY:

· Kaim Marian
· Król Mariusz
· Maślana Krzysztof
· Nowak Grzegorz
· Posmyk Adam
· Potempa Robert
· Rolirad Aneta

2. Okręg nr. II LAKIERNIA:

· Mytych Janusz
· Paruzel Grzegorz

3. Okręg nr. III SPAWALNIA:

· Idzik Marek
· Napieraj Daniel
· Rajca Janusz
· Szulik Janusz
· Szymura Franciszek
· Waniek Tomasz

4. Okręgu nr. IV TŁOCZNIA:

· Trzepizur Mariusz
· Włodarczyk Damian

5. Okręg nr. V ISCOT-LEADEC:

· Wieczorek Michał


Wszystkim wybranym delegatom gratulujemy.
O terminie Walnego Zjazdu Delegatów poinformujemy w kolejnym komunikacie komisji wyborczej.

Sukcesem kończymy Spór Zbiorowy

Informujemy, że 24 listopada w późnych godzinach nocnych br. OM NSZZ „Solidarność” i Stellantis Gliwice zawarły porozumienie kończące Spór Zbiorowy z dnia 12 września br. O szczegółowych rozwiązaniach poinformujemy pracowników w poniedziałek, 28 listopada.

Ponadto podpisanie porozumienia umożliwia wypłacenie pracownikom fabryki Stellantis Gliwice jednorazowego bonusu inflacyjnego w wysokości 5700 zł brutto, płatnego z wynagrodzeniem za listopad 2022.

Jednocześnie strony ustaliły, że w pierwszej dekadzie lutego 2023 roku przystąpią do rozmów na temat renegocjacji wysokości podwyżki wynagrodzenia na 2023 r.

Jesteśmy w Iscot

Jesteśmy w Iscot

Zgodnie z uchwałą Komisji Międzyzakładowej, potwierdzoną odpowiednią zmianą w związkowym rejestrze, od 1 listopada 2022 międzyzakładowa Solidarność Stellantis Gliwic obejmuje działalnością Iscot Polska. Spółkę, która przejęła w naszym zakładzie cześć zadań oraz pracowników Leadec Oddział Gliwice.

Tym samym pracownicy, którzy przechodzą do Iscot Polska na podstawie art. 231 Kodeksu pracy zachowują pełną ciągłość członkostwa w NSZZ Solidarność, jeśli tylko są związkowcami. Natomiast jeśli jeszcze nie przystąpili do naszej międzyzakładowej Solidarności Stellantis Gliwice, to w każdej chwili mogą to zrobić. We własnym dobrze pojętym interesie, bowiem Solidarność zawsze stoi po stronie ludzi, broniąc ich praw oraz interesów.

Czary mary na ciężary

Czary mary na ciężary

Podczas posiedzenia Komisji BHP społeczni inspektorzy pracy zwrócili uwagę na niezrozumiałą różnorodność oznaczeń tych samych części transportowanych ręcznie – czyli po prostu przenoszonych – przez pracowników gospodarki materiałowej. Aby lepiej zobrazować problem dobrze przygotowani SIP-owcy przynieśli na posiedzenie komisji oznaczenia tej samej części z różnych opakowań, o tej samej pojemności. Na jednych przenoszony ciężar określony był na poziomie kilku kilogramów, na innych już kilkunastu, a na jeszcze innych kilkudziesięciu kilogramów... Słowem różnice kolosalne i trudne do logicznego wyjaśnienia.

Jednocześnie ciężar opakowań na poziomie kilkudziesięciu kilogramów może prowadzić do przekroczenia maksymalnej masy ręcznie transportowanych przedmiotów przez pracownika. Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem generalnie nie może ona przekraczać 30 kg w przypadku mężczyzn oraz 12 kg dla kobiet (jak widać przy noszeniu ciężarów genderowe równouprawnienie jeszcze nie działa).

Okazało się, że poruszony problem nie był zaskoczeniem dla przedstawicieli pracodawcy, którzy odpowiedzieli, iż – cytując – „działania są podejmowane w tym zakresie tam gdzie zgłaszają to pracownicy”. Tylko, że pracownikowi nie można zlecać noszenia ciężarów większych niż dopuszczane przez prawo. I nie pomogą tu żadne czary mary zmieniające oznaczenia na opakowaniach.

Potraktowani z buta

Potraktowani z buta

Pracownicy wydziału montażu głównego naszego zakładu od dłuższego czasu zgłaszają społecznym inspektorom pracy problem niskiej jakości użytkowej otrzymywanych butów roboczych. Po kilku godzinach pracy w przydzielonym obuwiu odczuwają oni bóle nóg, zaś całodzienne poruszanie się po betonowej posadzce linii produkcyjnej może powodować problemy z kręgosłupem. Pracownicy zwracali również uwagę, że w innych zakładach grupy Stellantis, obuwie robocze jest o wiele lepsze jakościowo, zaś praca w nim jest o wiele bardziej komfortowa.

Determinacja użytkowników kiepskiego obuwia jest tak duża, iż gotowi są sami kupować buty lepszej jakości. Na to jednak nie pozwalają przepisy prawa pracy, które nakładają na pracodawcę obowiązek dostarczania nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, jednocześnie stanowiąc, iż koszty działań podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w żaden sposób nie mogą obciążać pracowników (art. 207 § 21 Kodeksu pracy). Zatem nie mogą oni „dopłacać” do lepszych butów.

Problemem miała zająć się podczas ostatniego posiedzenia Komisja BHP. Jednak się nie zajęła, gdyż zakładowa służba BHP – będąca ciałem doradczym komisji – wchodząc w jej kompetencje z góry stwierdziła, że – cytując protokół – „nie ma zgody na zakup butów innych niż dostępne w katalogu Środków Ochrony Indywidualnej”.

Jak na froncie

Jak na froncie

Tylko w ciągu dziesięciu dni października doszło w naszym zakładzie do aż trzech wypadków z udziałem pracowników, niezbyt przecież licznego, działu jakości. Wśród urazów m.in. skręcony staw skokowy i przecięta ręka. A przecież na pozostałych wydziałach także nie brakuje licznych wypadków oraz przykładów „ewakuacji rannych”, choć jak na razie nasz zakład nie znajduje się na linii frontu.

Równocześnie widać wyraźny związek między lawinowo rosnącą liczbą wypadków (bijących w naszym zakładzie historyczne rekordy), a zmęczeniem spowodowanym wielomiesięczną (praktycznie od początku uruchamiania obecnej produkcji) pracą po dziesięć godzin dziennie, przeciążeniem zadaniami, nadmiernym tempem pracy oraz brakiem niezbędnego weekendowego odpoczynku. Podkreślmy niezbędne do należytej regeneracji sił, a nie tylko wypełniającego kodeksowe minimum 24-godzin między dniówkami.

Wygenerowano w sekund: 0.11
6,605,102 unikalne wizyty