Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 10

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.223.28.135

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Laurka za kaizen

Nieustanne doskonalenie, określane z japońska jako kaizen, przewija się wielokrotnie w Regulaminie pracy GMMP będąc wymieniane zarówno wśród obowiązków pracownika, jak również stanowiąc zarówno jedną (dokładnie czwartą) z najważniejszych zasad działania firmy. Okazuje się jednak, że nie tak ważną, aby autorom najlepszych wniosków kaizen wypłacić parę złotych. Dyrekcja uznała, że wystarczy im chwała plus ewentualnie uścisk ręki kierownika, a w wyjątkowych przypadkach dyrektora. Zdanie zmieniła dopiero po interwencji międzyzakładowej Solidarności.

Nietrudno się domyśleć, że nagrody za kaizen miały paść ofiarą oszczędności, choć przeznaczona na nie kwota jest raczej symboliczna. Nieco ponad 130 tys. zł rocznie (jakieś pięć zeta na pracownika) znaczącego wpływu na bilans nie ma, choć oczywiście skasowanie tej kwoty pozwoliłoby się pochwalić, że jedną pozycję kosztową zredukowano do zera. Bezpośrednio oczywiście tak, ale pozostaje pytanie, czy również stosując tzw. rachunek ciągniony.

Nie wolno bowiem zapominać, że nagrody przyznawano za najlepsze kaizeny wśród wdrożonych, czyli każdy z nich przynosił firmie wymierne korzyści. Również finansowe i to często w jednostkowych przypadkach sporo wyższe od rocznej kwoty przeznaczanej na nagrody. Dlatego wydaje się, że była to dla zakładu idealna inwestycja w innowacyjnych pracowników – zawsze przynosiła spory zysk.

Można oczywiście się upierać, że wzrosną one, gdy kaizeny będą za darmo. Pytanie tylko, czy ich jakość pozostanie taka sama. Należy w to wątpić – aby dostać nagrodę autor kaizen musi poświęcić problemowi sporo swojego wolnego czasu. Do wypełnienia regulaminowego obowiązku zgłoszenia kaizen, trzeba go znacznie mniej, a czasem wystarczy doświadczenie zwane rutyną. Słowem po zlikwidowaniu nagród liczba wniosków zapewne by nie spadła (bo jednak do oceny półrocznej kaizeny się liczą), tylko wdrożyć w życie nie byłoby już czego. Jednocześnie gotówka jest uniwersalnym oraz najlepszym – jakby na to nie patrzeć – sposobem na docenienie wysiłku pracownika. Również intelektualnego.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.10
8,208,386 unikalne wizyty