Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 3

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

216.73.216.116

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Pamiętaj o terminie

Pamiętaj o terminie

W postępowaniu przez urzędami bardzo ważne jest dotrzymywanie terminów, bowiem ich niedotrzymanie może spowodować, że nasza sprawa nie zostanie pomyślnie załatwiona. Termin to konkretna data lub okres na dokonanie jakieś czynności. W procedurze administracyjnej terminy podawane są zazwyczaj w dniach, na przykład 7 dni, 14 dni, 30 dni. Zdarzają się także terminy podawane w miesiącach.

Aby zachować termin w procedurze administracyjnej (postępowaniu przed urzędem), należy złożyć pismo (czyli wniosek, odwołanie, zażalenie i inne) w tym urzędzie, przed którym postępowanie się toczy, lub w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (najlepiej na Poczcie Polskiej). Należy pamiętać o tym, że jeśli złożymy pismo na Poczcie Polskiej, wtedy skutek jest taki jakbyśmy złożyli pismo w samym urzędzie. Mam na myśli to, że dla dotrzymania terminu ważna jest w takim przypadku data wpływu pisma do urzędu pocztowego Poczty Polskiej, a nie do urzędu docelowego. Natomiast, jeśli posłużymy się jakimś innym operatorem pocztowym, który nie ma statusu operatora publicznego, wtedy datą złożenia pisma będzie data faktycznego dotarcia pisma do urzędu.

UWAGA: w niektórych postępowaniach pismo w określonym terminie musi dotrzeć do urzędu i bez znaczenia pozostaje fakt złożenia go na poczcie polskiej. Przykłady takiej regulacji znajdują się w ustawie „Prawo własności przemysłowej”, gdzie postępowanie toczy się przed Urzędem Patentowym.

Kluczem do dotrzymania terminu, jest poznanie zasad obliczania terminów. Aby prawidłowo obliczyć termin, należy posługiwać się następującymi zasadami:
1.Termin liczy się od następnego dnia po dniu, w którym nastąpiło pewne zdarzenie. Takim zdarzeniem przeważnie jest otrzymanie pisma z urzędu pocztą (decyzji, postanowienia, wezwania) lub ogłoszenie decyzji.
Przykład:
Postanowienie w swojej sprawie otrzymałam w poniedziałek 10 listopada. Mam siedmiodniowy termin na zażalenie. Termin zaczyna biec od wtorku, czyli ostatnim dniem terminu jest poniedziałek 17 listopada.
Przebieg terminu wygląda następująco: wtorek-pierwszy dzień terminu, środa-drugi dzień, czwartek-trzeci dzień, piątek-czwarty dzień, sobota-piąty dzień, niedziela -szósty dzień, poniedziałek-siódmy dzień.
2. W procedurze występują terminy tygodniowe czyli 7-dniowe – to oznacza, że jeśli pismo otrzymaliśmy we wtorek, to mamy czas do następnego wtorku,
3. W procedurze występują terminy dwutygodniowe, czyli 14 dniowe - to oznacza, że jeśli pismo otrzymaliśmy w środę, to mamy czas do środy za dwa tygodnie (na przykład od 2 czerwca do 16 czerwca),
4. Termin 30 dniowy - liczy się tak jak powyżej, ale należy pamiętać o tym, że niektóre miesiące mają 30 dni, inne 31, a luty może mieć 28 lub 29 dni. Dlatego taki termin należy zawsze obliczać przy pomocy kalendarza.
5. Termin miesięczny - nie wolno go mylić z terminem 30 dniowym. Termin miesięczny kończy się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. To oznacza, że jeśli dostałam pismo 4 kwietnia, na które muszę odpowiedzieć najpóźniej w ciągu miesiąca, mam termin do 4 maja. Natomiast jeśli dostanę pismo 31 stycznia, to mam termin do 28 lub 29 lutego (w zależności, czy jest to rok przestępny).

UWAGA: Termin miesięczny nie jest terminem 30 dniowym. Inaczej wylicza się termin miesięczny, a inaczej 30 dniowy.

6. Soboty i niedziele zawsze wlicza się do terminu. Wyjątek następuje wtedy, kiedy ostatni dzień terminu przypada na niedzielę bądź dzień ustawowo wolny od pracy. W takiej sytuacji ostatnim dniem terminu jest dzień, który następuje po niedzieli lub dniu ustawowo wolnym od pracy.
Przykład:
1. Jeśli termin kończy się w niedzielę, wtedy masz prawo złożyć pismo w poniedziałek.
2. Jeśli odebraliśmy na poczcie 4 listopada pismo, na które musimy odpowiedzieć w terminie 7 dni, czyli termin przypadłby na 11 listopada, wtedy mamy czas do 12 listopada, ponieważ 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Małgorzata Karolczyk-Pundyk
Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo
tel. (+48) 781 729 460
www.forumpokrzywdzonych.pl

[źródło:] Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
8,292,705 unikalne wizyty