Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 4

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.222.184.0

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Awanse cichcem

Jak wszyscy wiemy od czasu do czasu ukazują się w naszym zakładzie ogłoszenia o możliwości awansu na różne stanowiska – a to TL-a, rzadziej GL-a, specjalisty lub inżyniera... Wszystko pięknie, ładnie oraz regulaminowo. Tylko dlaczego nie widać ogłoszeń na funkcje kierowników, koordynatorów i wyżej? Zwłaszcza, iż nie trzeba być przesadnie spostrzegawczym, by stwierdzić, że nie brakuje nowych ludzi na tych stanowiskach.

Tymczasem brak ogłoszeń dla wyższych poziomów nie tylko w oczywisty sposób poważnie ogranicza możliwość zgłoszenia się wszystkich kandydatów spełniających określone wymogi pod względem kwalifikacji, doświadczenia oraz wykształcenia bądź uprawnień. Jeśli bowiem część zatrudnionych – nie ważne, czy w trybie oficjalnym, czy też za pośrednictwem znajomości – wie o naborze mimo braku ogłoszeń, to naruszana jest zasada równego traktowania zapisana w Kodeksie Pracy, a dodatkowo podkreślona w Regulaminie Pracy. Zgodnie z jego zapisami oferowanie równych możliwości wszystkim pracownikom naszego zakładu jest – cytuję – podstawową regułą stosowaną przy opracowywaniu różnych zasad i procedur związanych z zatrudnieniem, takich jak szkolenia, awansowanie i wynagradzanie.

Słowem biorąc pod uwagę kodeksowe zasady równego traktowania, wykluczająca jako kryterium awansu i zatrudnienia „brak wcześniejszej pracy w GMMP” (co zresztą samo w sobie stanowiłoby kuriozum) oznacza to, że jak nie ma ogłoszenia o wolnych stanowiskach, to nie ma na nie naboru. Natomiast zatrudniania mimo tego nowych kierowników i koordynatorów oznacza, że regulamin jest prawie przestrzegany, a jak wiadomo prawie robi znaczną różnicę.

Pojawia się też pytanie, co sprawia, że zasada równego traktowania zanika w przypadku awansów na wyższe stanowiska? Czy chodzi tylko o wygodę i możliwości wybierania jedynie spośród kandydatów nie zadających „zbędnych” pytań, skupionych tylko na realizacji z przysłowiowymi „klapkami na oczach” wąsko wyznaczonych celów? Tylko jak się to ma do regulaminowych zasad przewidujących m.in. aktywny udział pracowników w realizacji planów i celów na wszystkich szczeblach organizacyjnych, nie mówiąc już o filozofii kaizen?

Oczywiście, pracodawca ma ostateczne prawo decyzji, kto awansuje. Jednak powinien to robić według jasnych i czytelnych dla wszystkich reguł. Także, gdy chodzi o kierowników zmian, kierowników i koordynatorów BHP czy też szefów ochrony zakładu. Tym bardziej, że na tych wszystkich stanowiskach dodatkowym atutem powinna być znajomość zakładu, technologii i specyfiki produkcji. Dlaczego zatem pracownik posiadający odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje, doświadczenie i uprawnienia, który mógłby oraz chciałby złożyć swoją aplikację na dane stanowisko o możliwości awansu dowiaduje się, gdy jest już po wszystkim, czyli pomijany jest już na starcie? Czy firmę stać na marnowanie takiego potencjału? Dlatego dobrze, aby zapisy noszącego tytuł „Równość możliwości w GMMP” rozdział regulaminu były realizowane w praktyce poprzez wdrożenie jednoznacznych zasad i jasnych procedur awansów na wolne stanowiska, które będą oferowane wszystkim pracowników.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.06
7,221,797 unikalne wizyty