Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.220.25.158

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Więcej urlopu ojcowskiego

Od 2 stycznia 2016 weszły w życie zmienione przepisy art. 1823 Kodeksu pracy regulujące zasady udzielania dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Obecnie pracownicy wychowujący dziecko mogą wykorzystać ten urlop w dwóch częściach (z których żadna nie może być krótsza niż tydzień, czyli w praktyce po tygodniu) do momentu, w którym dziecko ukończy 24 miesiąc życia (czyli 2 lata). Wcześniej urlop ojcowski należało wykorzystać jednorazowo do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

W przypadku ojców adopcyjnych urlop ojcowski przysługuje do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu (natomiast nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia), zaś w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Oczywiście cały czas urlop ojcowski można będzie wziąć za jednym razem w całości, czyli w wymiarze dwóch tygodni. Warto przy tym pamiętać, że tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada 7 dniom kalendarzowym, wliczając do jego wymiaru niedziele, święta i dni wolne z tytułu kodeksowego pięciodniowego tygodnia pracy. Mówić krótko, jest to siedem kolejnych dni w kalendarzu, bez względu na liczbę roboczych dniówek.

Urlop ojcowski zapewnia ojcu dziecka 100 proc. średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy (finansowo traktowany jest zatem identycznie jak urlop macierzyński), jednak niewykorzystany w odpowiednim momencie – przepada.

Urlop ojcowski udzielany jest na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Jednocześnie Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do uwzględnienia wniosku pracownika, a zatem nie może on odmówić udzielenia takiego urlopu.

Warto też dodać, że korzystanie z uprawnienia do urlopu ojcowskiego nie jest uzależnione od statusu związku rodziców. Rodzice nie muszą zatem pozostawać w związku małżeńskim, konkubinacie, nie muszą nawet prowadzić wspólnego gospodarstwa domowego. Jedynym koniecznym warunkiem jest wychowywanie dziecka przez ojca, będącego pracownikiem.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.17
8,207,467 unikalne wizyty