Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 5

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.118.32.116

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Powrót Komisji BHP

Powrót Komisji BHP

Nie zabrakło tematów podczas grudniowego – pierwszego po kilkumiesięcznej przerwie – posiedzenia Komisji BHP w naszym zakładzie. Podczas samego spotkania społeczni inspektorzy pracy zgłosili ich kilkanaście, zaś jeszcze więcej było ich zapowiedzianych w porządku posiedzenia komisji, zwanego z angielska agendą. ponadto ustalono terminy kolejnych zebrań Komisji BHP, które – zgodnie z wymogami Kodeksu pracy – będą znowu odbywać się co kwartał. Najbliższe w środę 19 marca 2025.

Wiele poruszanych kwestii dotyczyło problemu niskich temperatur na wydziałach oraz zapewnienie dodatkowej odzieży termicznej (getry) i uzupełnienie brakującej (czapki, kominy) dla pracowników MH, którzy nierzadko pracują na otwartej przestrzeni. Wymienić należałoby także przydzielane wózkowym rękawiczki, które nie spełniają swojego zadania i marzną w nich ręce.

Przy czym wózkowi pracujący na obszarze TRIAL przy bramie G2 nie tylko marzli, ale także pracowali po ciemku, gdyż zbyt późno włączano oświetlenie tego obszaru. Po zgłoszeniu problemu przez społecznych inspektorów pracy rozszerzono tzw. okno czasowe uruchamiania się oświetlenia.

Jednak oświetlenia brakuje także na obszarze magazynu między Montażem Główny i Lakiernią (G50), choć temat zgłaszany był już od listopada 2023. Tu największym problemem jest długość procesu inwestycyjnego (projekty, procedury, ustalenia, uzgodnienia, przetargi), związanego m.in. postawieniem dodatkowych słupów oświetleniowych po stronie drogi dojazdowej do zakładu. Fundamenty pod te słupy mają powstać podczas letniej przerwy urlopowej, natomiast same słupy pojawić się w listopadzie. Okazuje się bowiem, że nie jest to towar, który można kupić „z półki”.

Należy mieć nadzieję, że krócej będzie trwała wymiana obudowy lamp w toaletach na G40, które trzymają się obecnie na opaskach zaciskowych. A w każdym razie nastąpi zanim, któraś z obudów spadnie na głowę pracownikowi skoncentrowanemu na czynnościach fizjologicznych.

Toalety zajęły zresztą kilka punktów porządku posiedzenia Komisji BHP. W jednej z nich (obszar jakości na G100) podczas testów funkcjonalnych uszkodzona została pompa kanalizacji i na nową poczekamy do lata, w drugiej (kontener przy G67) przegniła podłoga, którą udało się wymienić, zaś trzeciej (obszar underbody na Spawalni) w ogóle nie ma. Tam pracownicy muszą przejść do toalety drobne 180 m, podczas gdy zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków bezpieczeństwa i higieny pracy toalety powinny być zlokalizowane nie dalej niż 75 m od miejsca pracy.

Społeczni inspektorzy pracy zgłosili podczas posiedzenia komisji także wykryte zagrożenia wypadkowe, jak uszkodzona, wiekowa maszyna do zalewania na obszarze napraw, stwarzająca poważne ryzyko dla zdrowia obsługujących ją pracowników, czy też gromadząca się przy regałach na Montażu Głównym nadwyżka materiału w plastikowych opakowaniach. Najprawdopodobniej powstająca w wyniku zmieniających się sekwencji aut, czego nie uwzględnia system dostaw.

– Dlatego też we własnym, dobrze pojętym interesie warto społecznej inspekcji pracy zgłaszać wszelkie uwagi i zastrzeżenia do warunków pracy oraz standardu pomieszczeń socjalnych – przypomina Marian Kaim, zakładowy społeczny inspektor pracy Stellantis Gliwice. – Każde zgłoszenie jest dla nas podstawą do podjęcia działań celem skutecznego rozwiązania problemu.


Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
8,208,914 unikalne wizyty