Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.144.114.4

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Wolne za krew

Wolne za krew

Wprowadzone w kwietniu 2023 zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi zwiększyły liczbę dni wolnych przysługujących honorowym dawcom krwi. Obecnie na podstawie art. 9 tej ustawy honorowy dawca krwi ma prawo do dwóch dni wolnych od pracy lub czynności służbowych za każdą donację: pierwszego w dniu oddania krwi i drugiego w dniu następnym. Wcześniej przysługiwał jedynie jeden dzień wolny.

Oprócz płatnych dni wolnych honorowym krwiodawcom przysługują:
zwolnienie od pracy na czas okresowych badań lekarskich związanych z donacją, jeśli nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Dotyczy to także sytuacji, gdy po badaniu krwi w ustalonym terminie nie zdołano pobrać,
zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, finansowany przez tę jednostkę,
posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal (najczęściej w postaci 9 czekolad).

Wszystkie te uprawnienia są potwierdzane odpowiednim zaświadczeniem wydawanym przez regionalne centra krwiodawstwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA.

Jak podkreśliła minister zdrowia w odpowiedzi na niedawną (z września 2024) poselską interpelację nie istnieją przepisy pozwalające pracodawcy sprzeciwić się terminowi oddania krwi wybranemu przez pracownika. Tak samo nie ma też obowiązku uzgadniania przez krwiodawcę z przełożonym terminu honorowego oddawania krwi.

Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi lub przeprowadzenia okresowych badań lekarskich. Jednocześnie jednak – o czym także mówi ministerialne rozporządzenie – pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o planowanej nieobecności, jeśli jest ona przewidywalna. Zatem powinien poinformować przełożonego, działającego w imieniu pracodawcy, o terminie oddania krwi, gdy już sam ten termin ustali.

Przy czym wcześniejsze zawiadomienie pracodawcy o terminie oddania krwi nie zwalnia z obowiązku późniejszego dostarczenia zaświadczenia o oddaniu krwi wystawionego przez centrum krwiodawstwa. To ono jest bowiem podstawą do usprawiedliwienia nieobecności w pracy.

Warto też pamiętać, że podawanie krwi jest często konieczną i niezastępowalną metodą leczenia. Z roku na rok obserwuje się wzrastające zapotrzebowanie na krew i jej składniki w związku z postępem medycyny oraz starzeniem się społeczeństwa. Jednocześnie nie można uzyskać krwi syntetycznie, a jedynym źródłem tego leku jest człowiek. Dlatego też dni wolne udzielane – dodajmy, z mocy prawa – krwiodawcom to inwestycja w zdrowie. Być może innych pracowników naszego zakładu.


Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.06
8,207,763 unikalne wizyty