Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

54.84.65.73

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Pracownicze Plany Kapitałowe (II) Jakie zasady wypłaty

Będące dobrowolnym systemem oszczędzania Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają pojawić się w firmach zatrudniających 250 pracowników już od 1 lipca 2019. W poprzednim MOPLIKu omówiliśmy zasady gromadzenia oszczędności w PPK, poniżej przedstawiamy zasady wypłaty zgromadzonych tam pieniędzy.

Generalnie pieniądze zgromadzone w PPK zostaną wypłacone uczestnikom po osiągnięciu 60. roku życia (ten sam wiek dla kobiet i mężczyzn wprowadzono zgodnie z zasadami równego traktowania w odniesieniu do dobrowolnych systemów zabezpieczenia emerytalnego pracowników). Wtedy 25 proc. zostanie pracownikowi wypłaconych jednorazowo, zaś pozostałe 75 proc. będzie wypłaconych w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat).

Uczestnik programu, po osiągnięciu 60. roku życia, będzie mógł także wnioskować o wypłatę środków zgromadzonych w PPK w formie świadczenia małżeńskiego. Będzie to możliwe, gdy małżonek uczestnika PPK również osiągnie 60. rok życia, a małżonkowie wspólnie oświadczą, że chcą skorzystać w wypłaty w formie świadczenia małżeńskiego. Świadczenie to będzie wypłacane przez 120 miesięcy (ma być wypłacane małżonkom wspólnie aż do wyczerpania środków). Jednak w przypadku śmierci jednego z nich, świadczenie to będzie wypłacane drugiemu w dotychczasowej wysokości, aż do wyczerpania zasobów.

Ponadto – przed osiągnięciem 60 roku życia – będzie można wnioskować o wypłatę do 25 proc. środków w przypadku poważnego zachorowania pracownika, jego małżonka lub dziecka. Poważne zachorowanie obejmie trwałą niezdolność do pracy uprawniającą do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy (na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) oraz wymienione w ustawie poważne stany chorobowe. W takich przypadkach wypłata, w zależności od wniosku uczestnika, będzie dokonywana jednorazowo albo w ratach. Nie będzie konieczny zwrot tych środków.

Możliwe będzie także jednorazowe, wcześniejsze wypłacenie środków z PPK na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu przy zakupie mieszkania lub domu – jednak z obowiązkiem zwrotu pieniędzy w ciągu 15 lat.

Oprócz tego pracownik uczestnik PPK będzie miał prawo w dowolnym momencie, przed ukończeniem 60. roku, życia przetransferować środki do innego PPK, IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) lub PPE (Pracowniczy Program Emerytalny), swojego lub osoby uprawnionej, a nawet całkowicie wycofać środki ze swojego konta. To ostatnie będzie jednak wiązało się z utratą 30 proc. składek opłaconych przez pracodawcę (trafią one do ZUS) oraz utratą wszystkich dopłat od rządu, które przewidziano w ustawie (szerzej zostały one omówione w MOPLIKu 01/2019). Co więcej, w takiej sytuacji powstanie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od zysków kapitałowych, czyli mówiąc wprost – przekazania 19 proc. zebranej kwoty fiskusowi.

W założeniu PPK to program dobrowolny, dlatego pomimo automatycznego zapisu do niego wszystkich pracowników, istnieje możliwość zrezygnowania z udziału w PPK. W tym celu niezbędna będzie deklaracja rezygnacji z PPK, której wzór zostanie określony w ministerialnym rozporządzeniu. Rezygnacja zaczyna obowiązywać w miesiącu złożenia, a jeśli w danym miesiącu składki zostały pobrane, podlegają zwrotowi. Deklaracja rezygnacji z oszczędzania z PPK nie jest ostateczna, co oznacza, że po upływie 4 lat pracodawca ponownie zacznie naliczać składki. Zatem, jeśli pracownik będzie chciał zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK, to co 4 lata będzie musiał składać stosowną deklarację.

Gromadzenie pieniędzy w PPK nie będzie darmowe. Koszt programu PPK – zgodnie z ustawą do 0,6 proc. aktywów netto (czyli środków zgromadzonych na koncie pracownia) – potrącane będą ze składek i dopłaty. Oznacza to, że z roku na rok kwota opłaty „za zarządzanie” będzie rosła.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.03
7,143,966 unikalne wizyty