Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 3

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.147.69.134

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Granice bezpieczeństwa

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji BHP, które odbyło się 19 marca 2025 społeczni inspektorzy pracy Stellantis Gliwice na Komisji BHP, poruszyli wiele nowych kwestii dotyczących bezpieczeństwa oraz pogarszających się warunków pracy w naszym zakładzie. Dużo emocji i poważnych zastrzeżeń dotyczyło szczególnie stale rosnące obciążenie pracą na wydziale montażu głównego.

Jak zwrócił uwagę zakładowy społeczny inspektor pracy, Marian Kaim – pomimo dużego zaangażowania zespołu BHP w zapewnienie bezpiecznych warunków pracy – w wyniku ciągłych zmian w procesie produkcji oraz redukcji stanowisk pracy notujemy coraz gorsze wyniki ergonomiczne. Twarde dane mówią same za siebie: po przeprowadzeniu badań okazało się, że aż 32 stacje na wydziale montażu głównego mają przekroczone dopuszczalne normy obciążenia! To zaś przekłada się bezpośrednio na zdrowie pracowników.

Premiowany brak wypadków

Premiowany brak wypadków

Premia za brak wypadków przy pracy została na wniosek naszej międzyzakładowej NSZZ Solidarność wprowadzona w 2025 do Regulaminu wynagradzania Iscot Polska. Podobna premia obowiązywała – i została wypłacona – w roku ubiegłym.

Celem premii jest osiągnięcie bezwypadkowego świadczenia pracy poprzez wspólne dbanie o wzajemne jej bezpieczeństwo. Premia wypłacana jest razem z wynagrodzeniem za grudzień, jeżeli w danym roku pracownicy Iscot Polska świadczący pracę na terenie Stallantis Gliwice unikną wypadków przy pracy. Premia za brak wypadków jest równa dla wszystkich pracowników i wynosi 250 zł.

Należy jednak pamiętać, że korzyścią nie mniejszą niż wspomniane dwie i pół stówki jest zdrowie oraz uniknięcie, zazwyczaj niemałych, kosztów leczenia. Zdrowie bowiem, zwłaszcza podczas wypadku, utracić łatwo, natomiast odzyskać często bardzo trudno. Natomiast nierzadko wręcz niemożliwe.

Dlatego też wszelkie zauważone podczas pracy zagrożenia i niebezpieczeństwa należy we własnym interesie jak najszybciej zgłaszać społecznym inspektorom pracy. Oni zawsze zajmą się problemem i postarają się go szybko rozwiązać.

Lotne wsparcie czy zamęt?

Lotne wsparcie czy zamęt?

Pracownicy montażu głównego od dłuższego czasu zmagają się z problemem bardzo wysokiego – i ciągle „podkręcanego” – tempa pracy przy realizacji swoich zadań. Dosłownie brakuje czasu na chwilę oddechu pomiędzy operacjami, zaś między stacjami trzeba biegać „wykręcając” czasy w granicach rekordu życiowego. Każda bowiem sekunda jest obecnie na przysłowiową wagę złota. Służba BHP oraz kierownictwo wydziału „stają na głowie”, by sprostać zaleceniom swoich zwierzchników. To jednak odbija się na wszystkich – zwłaszcza liniowych pracownikach – którzy muszą daną część zamontować szybko i poprawnie. Jednocześnie dbając o swoje i cudze bezpieczeństwo.

Nie jest to bynajmniej proste. Zwłaszcza w sytuacji, gdy w jednym samochodzie montaż na tej samej stacji przeprowadza jednocześnie siedmiu pracowników. Do tego w przypadku pojazdów wyposażanych w dodatkowe opcje dochodzi kwestia nieustannego braku czasu, który zdecydowanie nie sprzyja precyzyjnemu i sprawnemu wykonywaniu operacji. I nie chodzi tu o ułamki sekund, jak czasem się zdarza w sporcie.<.p>

Wyższe zapomogi

Wyższe zapomogi

Komisja Międzyzakładowa podniosła świadczenia statutowe (zasiłki i zapomogi) przysługujące członkom naszej NSZZ Solidarność Stellantis Gliwice.

Tym samym obecnie świadczeń statutowych w naszej międzyzakładowej organizacji związkowej wynoszą:

Tym samym obecnie świadczeń statutowych w naszej międzyzakładowej organizacji związkowej wynoszą:
• zasiłek z tytułu urodzenia dziecka wynosi – 350 zł;
• zasiłek z tytułu urodzenia martwego dziecka wynosi – 400 zł;
• zasiłek z tytułu adopcji dziecka – 350 zł;
• zapomoga z tytułu śmierci członka Związku – 700 zł;
• zapomoga z tytułu śmierci członka rodziny – 300 zł;
• zasiłek z tytułu ślubu członka Związku – 250 zł.

Przy czym zgodnie z uchwałą finansową Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność zasiłek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje na każde dziecko, w takiej samej wysokości. Zatem w przypadku urodzin bliźniaków członek Związku otrzymuje podwójny zasiłek.

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie

Odpowiadając na liczne powtarzające się wątpliwości dotyczące urlopu na żądanie, czyli urlopu wypoczynkowego udzielanego w trybie art. 1672 Kodeksu pracy, wyjaśniamy, że zgodnie z § 39 ust. 1 Regulaminu pracy Stellantis Gliwice – cytując – pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym (urlop na żądanie).

Taki zapis nie pozostawia żadnych wątpliwości interpretacyjnych – działający w imieniu pracodawcy przełożony ma obowiązek udzielić urlopu na żądanie pracownika, w terminie przez niego wskazanym. Tym samym nie może odmówić udzielenia urlopu na żądanie i to bez względu na to czy wniosek pracownika dotyczy jednego dnia, paru dni, czy wszystkich czterech na raz.

Jednocześnie w przypadku wszelkich problemu z otrzymaniem urlopu na żądanie należy niezwłocznie zgłosić się do naszej NSZZ Solidarność Stellantis Gliwice, która zawsze stoi po stronie ludzi, broniąc ich praw oraz interesów.

Premia bez poślizgu

Solidarność Stellantis Gliwice wystąpiła do pracodawcy o przywrócenie wcześniejszych terminów wpłaty premii półrocznej, zwanej dawniej (a przez wielu cały czas) premią FCP. Tak, aby premia za pierwsze półrocze wypłacana był w lipcu danego roku, natomiast za drugie – w styczniu roku następnego.

Przypomnijmy, że przed zmianą nazwy premii z FCP na półroczną przesunięto terminy jej wypłaty – odpowiednio na sierpień i luty. Na pozór różnica tylko miesiąca, ale mocno odczuwalna przez pracowników, którzy pieniądze z tej premii przeznaczane na sfinansowanie wypoczynku rodzinnego podczas zimowych ferii szkolnych oraz letniej, wakacyjnej przerwy urlopowej. Obecnie bowiem premia jest wypłacana zarówno po feriach zimowych (zwłaszcza, jak nie są one ustalone w ostatnim możliwym terminie), jak też po wakacyjnej przerwie urlopowej, z angielska zwanej shutdown’em. Tym samym pracownicy nie mogą wykorzystać pieniędzy z premii zgodnie z planami.

Jak wynika z informacji napływających od załogi często prowadzi to do sytuacji, gdy rodziny pracownicze zmuszone są korzystać z różnych pożyczek, w tym chwilówek, aby zapłacić za wspólny wypoczynek, czy też wypoczynek samych dzieci. Pożyczki te są później spłacane z otrzymanej premii, jednak – pamiętając o zazwyczaj wysokich kosztach rzeczonych pożyczek – jest to rozwiązanie wysoce niekorzystne dla rodzinnych finansów.

Jednocześnie warto pamiętać, że pracodawca – zgodnie z przepisami kodeksu – powinien wpływać na kształtowanie w zakładzie zasad współżycia społecznego i starać się zaspokajać potrzeby socjalne pracowników, a nie napędzać klientów firmom pożyczkowym, oferującym chwilówki. Które akurat zasadami współżycia społecznego przejmują się najmniej. Jeżeli w ogóle.

Powrót Komisji BHP

Powrót Komisji BHP

Nie zabrakło tematów podczas grudniowego – pierwszego po kilkumiesięcznej przerwie – posiedzenia Komisji BHP w naszym zakładzie. Podczas samego spotkania społeczni inspektorzy pracy zgłosili ich kilkanaście, zaś jeszcze więcej było ich zapowiedzianych w porządku posiedzenia komisji, zwanego z angielska agendą. ponadto ustalono terminy kolejnych zebrań Komisji BHP, które – zgodnie z wymogami Kodeksu pracy – będą znowu odbywać się co kwartał. Najbliższe w środę 19 marca 2025.

Wiele poruszanych kwestii dotyczyło problemu niskich temperatur na wydziałach oraz zapewnienie dodatkowej odzieży termicznej (getry) i uzupełnienie brakującej (czapki, kominy) dla pracowników MH, którzy nierzadko pracują na otwartej przestrzeni. Wymienić należałoby także przydzielane wózkowym rękawiczki, które nie spełniają swojego zadania i marzną w nich ręce.

Przy czym wózkowi pracujący na obszarze TRIAL przy bramie G2 nie tylko marzli, ale także pracowali po ciemku, gdyż zbyt późno włączano oświetlenie tego obszaru. Po zgłoszeniu problemu przez społecznych inspektorów pracy rozszerzono tzw. okno czasowe uruchamiania się oświetlenia.

Wygenerowano w sekund: 0.06
8,207,652 unikalne wizyty